November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

חוקי העלאת גלשנים לרכבת

אלו ההנחיות של רכבת ישראל בנוגע להעלאת גלשנים לרכבת: ניתן להעלות גלשני גלים (בלבד) לרכבת, תחת התנאים הבאים: 1- בימים…
November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

אתר הגלישה הציוני ורכבת ישראל מציגים:

גלשנים ברכבת! אחרי כמעט שנה של עבודה קשה החלום הופך למציאות ורכבת ישראל פותחת את שעריה לגולשי הגלים! החורף שעבר היה…
August 28, 2013
Lowers
NewZ מערכת ISM

כמה אתם מוכנים לשלם בשביל להגשים חלום?

אם החלום שלכם הוא לגלוש על אחד הגלים הטובים בעולם עם רוב מצ'אדו לעיניהם של עשרות אלפי צופים בכל העולם אתם יכולים להפוך…

גירל, פאואר?

 

בחודש אוגוסט יגיע לסיומו הסבב המקצועני לנשים. הסבב סיפק הרבה דרמות השנה: סטפני גילמור איבדה את הסיכוי לאליפות חמישית ושלוש גולשות צעירות טיפסו לצמרת: קאריסה מור, סאלי פיצגיבונס וטיילר רייט בת ה-17. אבל הסבב גם מלא בעיות, הוא קצר, לא עיקבי והרבה פעמים לא מסוקר מספיק, בעיקר חסר שם כסף.

סאלי פיצגיבונס
סאלי פיצגיבונס. הרבה יותר מפנים יפות.

סבב הנשים המקצועי הוא סבב בעייתי. יש בו הרבה פחות מתחרות הרבה פחות תחנות והרבה פחות כסף בסבב הגברים. נכון שהבעיה האחרונה קשורה באופן בלתי נפרד לבעיות האחרות, אבל בעיה קשה יותר מרחפת מעל הסבב: בעיית העקביות. בכל שנה לו"ז סבב הנשים הוא הפתעה, אירועים חדשים נפתחים ומתבטלים ואורך הסבב מתארך ומתקצר משנה לשנה. חוסר העיקביות מקשה מאד על יצירת בסיס אוהדים קובע, או ספוטים עם מסורת. נכון, גם בסבב הגברים מוסיפים ומורידים תחנות אבל התהליכים האלה הם בדרך כלל הרבה יותר איטיים, הדרגתיים וקשורים יותר לשינויים באופי הספורט. השנה יש רק 7 תחנות בסבב הנשים והסבב נגמר באוגוסט. בעוד סבב הגברים נמשך 10 חודשים עד דצמבר, סבב הנשים נמשך ב 2011 רק חצי שנה ולמעשה נגמר לפני שהמתח בסבב הגברים אפילו מתחיל. מה שמשאיר אלפי גולשות וגולשים ברחבי העולם שמנסים לקדם את הגלישה הנשית ובכלל עם סבב קצר שמתקיים בספוטים מאיכות ירודה, כשלעיתים המימון כל כך מועט שחלק מהמתחרות צריכות לממן את עצמן. לא ממש תצוגה שתורמת לתדמית של הספורט ולגידול של דור העתיד. הצפיפות בסבב הנשים גורמת לתופעה נוספת שמבדילה אותו מסבב הגברים (אם נוציא שניה מהמשוואה חייזרים מפלורידה). תסתכלו על טבלאות זוכות העבר באליפות העולם, תראו שיש די הרבה גולשות ששלטו בספורט במשך כמה שנים רצופות. סבב רזה ודל תקציב יחד עם מעט מאד גולשות ברחבי העולם שרוצות להפוך למקצועניות יוצרים אפקט שבו גולשת שזוכה פעם אחת, יכולה להשתמש בכסף ובהצלחה מול התחרות הדלה ולהגיע למספר זכיות רצופות לאורך 3 שנים או יותר, בדרך כלל עד שנגמר לה התאבון.

סטפני גילמור באינדונזיה 2005
סטפני גילמור, דעיכה או מנוחה? (צילום Simon Willis)


מצד שני, יש נקודת אור. בסבב הנשים שינוי, כשהוא מגיע, מגיע מהר. עם פחות תחרויות ופחות מתחרות כל ניצחון שווה יותר נקודות והמרוץ נשאר פתוח עד הרגעים האחרונים. קאריסה מור וסאלי פיצגיבונס הצעירות (באופן יחסי, גילמור קשישה בת 24 בסך הכל) פרצו השנה בגדול ודחקו את סטפני גילמור מהמרוץ לאליפות. סטפני אמנם סוחבת את אירוע התקיפה הטראומטי מסוף השנה שעברה ואולי גם קצת שובע, אבל היא לא הבריקה בשום שלב של הסבב ולא זכתה באף תחרות עד כה. אפילו טיילר רייט (אחות של אואן) רק בת ה – 17 וכבר נתנה שנת רוקי מצויינת וכרגע נמאת נמצאת מעל האלופה היוצאת בדירוג.

 alt
קאריסה מור. תחגוג אליפות לפני גיל 20?

אז מה כדאי לעשות בנוגע לסבב הנשים? מצד אחד, סבב קצר ומהיר מספק יותר דרמה לעומת סבב הגברים שנמרח לעיתים חודשים ללא תחרות והשנה אפילו שוקלים להוסיף לו ספוטים נוספים. מצד שני, יש להגיד את האמת. סבב הנשים לא מחזיק את עצמו והוא עדייין צריך לחסות בצל של אחיו הגדול. שימו לב למידת הסיקור והיוקרה באירועים שצמודים לאירועי הגברים כמו באוסטרליה או בריו או האירוע הנפלא שנה שעברה בפייפליין, לעומת אירועים כמו ה Subaru Pro בניו זילנד השנה, שעבר מתחת לראדר של כל מי שהוא לא עוקב אדוק אחרי הספורט. לדעתי הסבב הנשי חייב להיות צמוד יותר לסבב הגברים, כמו בטניס. תחרויות צריכות להתקיים במקביל, באותה העיר, אולי בשני ספוטים קרובים אחד לשני כדי להגדיל את תחושת הפסטיבל ולמשוך עוד צופות וגולשות עתידיות לתוך הספורט וגם גולשים מלאי כבוד לאחיות במים. בנוסף, חייבים להגדיל את סבב ובשביל זה צריך כסף. עוד ספוטים= עוד ספונסרים ועוד מתחרות. יש בעולם הרבה יותר מ 19 נשים ברמה הגבוהה ביותר והסבב צריך לתפוח לפחות ל 25 מתמודדות שייצגו עוד מדינות ועוד גישות לגלישה וירימו את הפופלריות של הספורט הנהדר הזה בקרב כל הצעירות התחרותיות ברחבי העולם שמעדיפות את השעווה שלהן מתחת לרגליים ולא (רק) עליהן.

alt
קאריסה מור וסטפני גילמור בפורטוגל שנה שעברה. הגדולות במגרש של הגדולים

Share