November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

חוקי העלאת גלשנים לרכבת

אלו ההנחיות של רכבת ישראל בנוגע להעלאת גלשנים לרכבת: ניתן להעלות גלשני גלים (בלבד) לרכבת, תחת התנאים הבאים: 1- בימים…
November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

אתר הגלישה הציוני ורכבת ישראל מציגים:

גלשנים ברכבת! אחרי כמעט שנה של עבודה קשה החלום הופך למציאות ורכבת ישראל פותחת את שעריה לגולשי הגלים! החורף שעבר היה…
August 28, 2013
Lowers
NewZ מערכת ISM

כמה אתם מוכנים לשלם בשביל להגשים חלום?

אם החלום שלכם הוא לגלוש על אחד הגלים הטובים בעולם עם רוב מצ'אדו לעיניהם של עשרות אלפי צופים בכל העולם אתם יכולים להפוך…

MSW - המדריך המלא.

 

צוות ISM גאה להציג את תחזית מגי'קסיוויד ׁ(MSW) באתר שלנו. אתר התחזיות מהמובילים בעולם מגיע לישראל וגם אנחנו יכולים להנות מתחזיות פשוטות ומהירות כאן באתר ISM.

בתחזית החדשה יש הרבה נתונים וכולם חשובים להבנת הגל. אז איך לקרוא את התחזית של מג'יקסיוויד?

כשנכנסים לאתר התחזית ותראו את הטבלה של מג'יקסיווויד עם התחזית לימים הקרובים. זה הכלי הכי חשוב של מג'יקסיוויד ועכשיו נעבור על הדרך להשתמש בו, שלב אחרי שלב.

דירוג הסוול

alt

הדבר הראשון שצריך לבדוק הוא "דירוג הסוול". זה לא מדריך מושלם לגלים שתראו כשתגיעו לחוף אבל זה ייתן לכם מושג כללי לגבי הגובה ולכוח של הגל שאתם יכולים לצפות לו וצריך להיות דומה לאיך שהייתם מפרשים את הנתונים בעצמכם עד עכשיו. מספר הכוכבים המלאים מסמן את הכוח והגובה של הסוול, הכוכבים האפורים מסמנים שהרוח לא טובה והדירוג הכללי פחות טוב. בארץ אל תצפו ליותר מ 2 כוכבים, אולי 2 וחצי ביום נדיר.

Period

alt

הדבר הבא שיש לבדוק הוא בהחלט ה Period של הסוול, או משך הזמן בין הגלים. זה נתון שחשוב יותר בגלי אוקיינוס אבל גם באזורנו יש לו השפעה מאד גבוהה על איכות הגל.

1-4 שניות. – שכחו מזה. הסוול הזה חלש מדי והוא נמצא השלבים הראשונים של היווצרותו או שהסערה פשוט לא מספיק חזקה. אם כבר יהיה משהו זה יהיה בעיקר ים מבולגן וחלש שאי אפשר לגלוש עליו.

5-6 שניות - די דומה להגדרה הקודמת אבל יש מצב שיהיה גל חלש לגלוש עליו מדי פעם אם ממש בוער לכם לגלוש (או בעברית, כל העולם בים מכות עם לונגובורדיסטים במים) גל כזה כמעט תמיד יהיה מלווה ברוחות החזקות שיוצרות אותו אז צפו לים מבולגן וחלש.

7-9 שניות – גלים כאלה ברחבי העולם נחשבים "גלישים" בארץ זה נחשב תנאים מעולים. בדרך כלל הגלים האלה עדיין יהיו מלווים ברוחות החזקות שיצרו אותם אבל הם יכולים להמשיך לעבוד גם אם הרוח מתהפכת ומתחילה לנשוב מכיון החוף. במצב נדיר כזה הגלים יהיו איכותיים ביותר. הגלים האלה הם גלים קלאסיים בארץ. בדרך כלל נשברים באופן מפוזר לאורך החוף בלי להראות צורה ברורה של סט. צפו שגלים כאלה יהיו בדרך כלל קצת יותר קטנים מהסוול שייצר אותם מפני שהם מאבדים כוח במים הרדודים. לכן גל כזה שרשום מטר בסיוויד יהיה בחוף בערך גל של 80.
גל טוב בארץ בדרך כלל יהיה ב Period של 8 שניות. נדיר מאד לראות בארץ גלים שה- Period שלהם מגיע ל 10 שנויות ואף פעם הוא לא יהיה גבוה יותר מזה.

לגבי הסוולים הארוכים יותר. אין שום סיכוי לראות אותם בארץ, הם מתרחשים רק באוקיינוסים וצריכים סערות גדולות שייצרו אותם ומרחקים גדולים לנוע עליהם בשביל לייצר כוח. אבל לכל מי שנוסע לחו"ל חובה לדעת איך הסוול מגיב ל Period של 10 שניות ומעלה.

10-12 שניות - הגלים כבר מתחילים להתרחק מהסערות שמיצרות אותם והם יכולים ליצור גלים איכותיים. גלים כאלה היו בדרך כלל טובים בחופים חוליים שפונים לכיוון הסוול אבל לא יהיה להם מספיק כוח בשביל ל"התעקם" מסביב לפוינטים ומפרצים ולייצר גלים טובים בפוינט-ברייקים וריף ברייקים. מי שגלש על סוולים כאלה בצד המערבי של סרי-לנקה ראה בטח גלים טובים בחופים חוליים כמו היקדוורה ו The Rock אבל באותו זמן הגל לא עבד בריפים עם זוית לסוול כמו Rams. גלים אם Period כזה בדרך כלל יהיו באותו גובה של הסוול שמצויין באתר.

13-15 שניות – סוולים כאלה הם מה שידוע כ Groundswell למה קוראים להם ככה? בגלל שהכוח והמרווח ביניהם עושה אותם עמוקים מספיק כדי לגעת בקרקעית העמוקה והם מושפעים מצורת הקרקעית גם במרחק מאות מטרים מהחוף. גלים כאלה נוצרים במרחק רק מהחוף על ידי סערות ענק והם יגיעו לחוף ללא הסופות שיצרו אותם, מייצרים גלים איכותיים בתנאים רגועים לחלוטין. מי שמדמיין גלים חזקים בלי רוח ושמיים כחולים, מדמיין סוול כזה. גלים כאלה "יתעקמו." מסביב ללשונות חוף ויגיעו למפרצים וגם לחופים שלא פונים לכיוון הסוול. גלים כאלה מאופיינים במראה יותר "סוולי" של קווים מסודרים ולרוב הם יהיו גבוהים יותר ליד החוף מגובה הסוול שמופיע באתר.

16 שניות ומעלה – גלים נדירים מאד שנוצרים על ידי סערות ענק ונעים מרחקים עצומים על פני האוקיינוס. הם יכולים ל"התכופף" לתוך מפרצים מוגנים ומעבר ללשונות יבשה רציניות. גלים כאלה צריכים תנאים נכונים בחוף כדי להשבר טוב אבל כשהם נשברים הם יהיו גדולים משמעותית מגובה הסוול בעומק הים כפי שהוא מפיע באתר.

כיוון הסוול

alt

הדבר הבא שצריך לבדוק הוא כיוון הסוול. שוב, בגלל שרוב חופי הארץ פונים לאותו כיוון והים צר באזרונו ורוב הגלים מגיעים מאותו כיוון, זה פחות משמעותי באזורנו. אבל עדיין גלים מכיוון צפוני יותר יעבדו טוב יותר בחופים הפונים לכיוון צפון כמו המערבי (כן, המערבי) בתל אביב והחופים באשדוד ואשקלון איפה שקו החוף של ישראל מתחיל להתעקם לכיוון צפון. הכי טוב זה לבדוק את כיוון החוף שלכם בעזרת כלי כמו Google Maps כדי לדעת עם הסוול מגיע לכיוון שלכם.

החוף הזה בצרפת מדמה יפה את מצב החוף בדרום הארץ

alt

בגלל שיש לנו קו חוף ארוך וחולי, כמו החוף במולייט, צרפת. אז גם גלים שהכיוון שלהם הוא לא ישר לכיוון החוף יעבדו די טוב תלוי בחוף שאתם נמצאים בו. לפעמים הם יהיו קטנים ומבולגנים יותר לפעמים דווקא טובים יותר. גל מכיוון צפוני קיצוני לא יעבוד בארץ בלי קשר לגובה שלו.

אם אתם בחו"ל אתם יכולים להיות בחופים שפונים לכיוונים שונים, כמו החוף הזה בבנת'האם אנגליה.

alt

תוכלו לשים לב שהחוף פונה לדרום מערב אבל הוא חסום לחלוטין לסוולים ממערב בגלל החוף הדרומי של אנגליה שבולט מתחתיו. אם תעשו עוד זום אאוט על המיקום הזה בגוגל מפס תראו שהוא חסום לסוולים גם ממזרח בגלל צורת החוף. אז כיוון הסוול יכול להיות רק מדרום מערב עד דרום. לרוב בארץ זה יתבטא בחופים מוגנים מדרום כמו מרינות או החוף ביפו. אבל בארץ אין הרבה סוולים ממש דרומיים אז לרוב לא מרגישים את זה. אז אם אתם רואים סוול בכיוון שלכם אז אפשר להתחיל להסתכל על גובה הגל ושאר הדברים שדיברנו עליהם. כמו שאמרנו, אם הגל הוא בחלון הסוול אבל לא בכיוון הכי טוב אז אתם יכולים לצפות לגלים נמוכים ומבולגנים יותר. אבל בהתאם למבנה הקרקעית בחוף שלכם, שאותו תכירו מנסיון וה Period של הסוול (במיוחד Period בחו"ל של יותר מ 13 שניות אבל זה יכול לקרות גם בארץ) הסוול יכול ל"התיישב" על החוף ולייצר דווקא גלים גבוהים יותר מהרגיל.

גובה הסוול

alt

גובה הסוול לא משקף במדיוק את הגובה של הגל שנשבר בחוף, אבל כמובן שיש קשר. לפי מה שלמדנו על Period וכיוון הסוול אתם יכולים להסיק מה בערך יהיה גובה הגל. כש Period של 10 שניות בחוף שאין בו שום דבר מיוחד כשהסוול בכיוון נכון יהיה גל שנשבר באותו גובה של התחזית באתר או "גובה הסוול". לפי ה Period והידע שלכם על החוף המקומי תוכלו להבין מה הגובה הנכון לפי הנתונים האלה.

לסיכום מג'יקסיוויד הוא עוד כלי חזק ומהיר בשביל לעזור לנו להבין בקלות יותר מתי יש גל. אבל אין תחליף אמיתי לידע שיש לכם מהספוט הביתי שלכם ומהניסיון שצברתם מקריאת מפות ומצופים. תשתמו בכלי הזה כדי להבין יותר טוב את הים, יותר מהר. אבל זה לא כתוב בסלע.

הכתבה מבוססת על המדריך המלא של בן פריסטון באתר מגיקסיוויד. למדריך המלא ועוד המון הסברים נוספים הקליקו: http://surfforecasting.magicseaweed.com/?p=41

Share