November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

חוקי העלאת גלשנים לרכבת

אלו ההנחיות של רכבת ישראל בנוגע להעלאת גלשנים לרכבת: ניתן להעלות גלשני גלים (בלבד) לרכבת, תחת התנאים הבאים: 1- בימים…
November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

אתר הגלישה הציוני ורכבת ישראל מציגים:

גלשנים ברכבת! אחרי כמעט שנה של עבודה קשה החלום הופך למציאות ורכבת ישראל פותחת את שעריה לגולשי הגלים! החורף שעבר היה…
August 28, 2013
Lowers
NewZ מערכת ISM

כמה אתם מוכנים לשלם בשביל להגשים חלום?

אם החלום שלכם הוא לגלוש על אחד הגלים הטובים בעולם עם רוב מצ'אדו לעיניהם של עשרות אלפי צופים בכל העולם אתם יכולים להפוך…

המדריך המלא לחליפות גלישה

ישנם סוגי ספורט ופעילויות מים רבים אשר משתמשים בהם בחליפות לצורך חימום הגוף ע"י חליפות מסוגים שונים (צלילה, סקי מים ועוד) אך מכיוון שענף גלישת הגלים פופולארי ביותר חברות הגלישה משקיעות כסף רב ביצור של חליפות גלישה וטכנולוגיות חדשות בנושא. גלישת הגלים דורשת מגוון בלתי מוגבל של תנועות וגמישות מחליפת גלישה וחמימות בכדי שנוכל לגלוש במשך זמן רב יותר במים קרים. מדריך זה עוסק אומנם בחליפות לגלישת גלים אך יכול לעזור לגולשים בתחומי ספורט דומים (גלישת רוח, קייט סרפינג וכו').


הדבר הראשון שאתה צריך לשאול את עצמך בעת רכישת חליפת גלישה הוא - "מתי ואיפה אני הולך לגלוש?"  התשובה לשאלה זו נותנת לנו את טמפרטורת המים וע"י כך אנו מחליטים איזו חליפה מתאימה לנו, והאם אנו צריכים לקנות גם אביזרים נלווים (גרביים, כפפות, כיסוי לראש וכו'). במידה והתשובה לשאלה הינה אי טרופי בו טמפרטורת המים בדרך כלל עומדת על יותר מ-22 מעלות אז אתה בר מזל ואינך צריך חליפת גלישה (וכן אנחנו מקנאים בך).


רוב חליפות הגלישה עשויות מ-Neoprene. חומר זה הינו גומי סינתטי אלסטי עם תכונות בידוד טובות. ישנם סוגים רבים של חליפות:

 • ווסט – מכסה את הבטן ואת הידיים.
 • שורט – מכסה  רק את הבטן ואת החלקים העליונים של הזרועות והרגליים.
 • חליפה מלאה – מכסה את הבטן, הידיים והרגליים עד פרקי הקרסוליים (ישנן חליפות שיש להם כיסוי ראש מובנה כמו כובע של קפוצ'ון).
 • ספרינג (חליפת חצי) – מכסה את הבטן בדרך כלל שרוול ארוך בידיים ושרוול קצר לרגליים או הפוך (ארוך לרגליים וקצר לידיים).


איך החליפה שומרת עלינו חמים במים?
הדבר הבסיסי שחליפת גלישה עושה כדי לשמור אותנו חמים הוא ליצור שכבה דקה של מים בין העור שלנו לבין החליפה. חום הגוף מחמם את שכבת המים הדקה והיא שומרת על חום גופינו כאשר חלפת הגלישה מבודדת בין שכבת המים הדקה לבין המים הקרים. בכל פעם שאנחנו נופלים, צוללים (דק דייב) או שגל נשבר עלינו מים קרים רוצים להיכנס לחליפה ולרוקן את המים החמים החוצה, כך אנו מקבלים את הקור. מים קרים יכולים לחדור לחליפת גלישה דרך הפתחים של הראש, הידיים והרגליים שלך, דרך התפרים ודרך הרוכסן. חברות הגלישה מוצאות פתרונות מידי שנה לבעיות אלו כדי למנוע כניסת מים (אטימות מיוחדות לתפרים, גרב המפרידה בין הגוף לרוכסן, ועוד).

הדבר השני שגורם לנו להרגיש חום במים קרים הוא הבידוד מהסביבה וזה תלוי בעובי של החליפה.
עובי חליפת גלישה או יותר את עובי Neoprene הוא בידוד בינינו לבין מי הים הקרים. עובי חליפת גלישה ניתן בדרך כלל עם שני מספרים כמו 2/3, 3/4, 3/5, או שלושה מספרים כמו 5/4/3. (המספרים מייצגים עובי של החליפה במילימטרים). המספרים מייצגים את עובי החליפה במקומות שונים כאשר המרכז הגוף (בטן וגב) החליפה תהיה עבה יותר ואילו בידיים וברגליים החליפה תהיה דקה יותר כדי לאפשר לנו יותר גמישות. לדוגמא: חליפה בעובי 2/3 (חליפה זו הינה החליפה השימושית ביותר בארץ בתחום גלישת הגלים) – עובי החליפה בבטן ובגב הינו 3 מ"מ ואילו בידיים וברגליים העובי הינו 2 מ"מ. כמו שכבר אמרנו ככל שחליפת הגלישה תהיה עבה יותר היא תחמם אותנו יותר אך תכביד עלינו את הגלישה מכיוון שהיא תהיה פחות גמישה ואנו נצטרך "לבזבז" יותר כוח בחתירות.
בארץ טמפרטורת מי הים התיכון יורדת עד לאזור ה-15 מעלות מינימום בעוד שברוב ימי החורף הטמפרטורות גבוהות יותר (17-20 מעלות) כך שהמים אינם קרים כ"כ ולכן אנו משתמשים בחליפות גלישה בעובי 3/2. באזורים בהם יש אוקיינוס ואינם איים טרופים (צרפת, פורטוגל, ספרד וכו') טמפרטורות המים יורדות אפילו נמוך יותר ולכן משתמשים שם בתקופת החורף בחליפות עבות יותר (5/3 מ"מ). ישנם מקומות בעולם (נורווגיה, אלסקה, קנדה וכו') בהם הטמפרטורות צונחות לאזור ה-8 מעלות ולפעמים אפילו נמוך יותר, במקומות אלו משתמשים הגולשים (אני קורא להם מתאבדים ולא גולשים) בחליפות עבות יותר עם אביזרים נלווים.

מדידת חליפת גלישה
המים קרים רוצים להיכנס לתוך חליפת הגלישה שלך, לכן הדבר החשוב ביותר בעת רכישת חליפת גלישה הוא לקנות חליפה בגודל המתאים. אפילו אם קנית את חליפת הגלישה הטובה ביותר עם חימום חשמלי (כן ישנה חליפה כזו לחברת ריפ קארל), אם היא לא במידה שלך – החליפה לא תחמם אותך בגלל שמים קרים תמיד יכנסו לתוכה. כאשר אנו מודדים את חליפה הגלישה אנו צריכים להרגיש שהחליפה יושבת עלינו צמוד, ויש לקחת בחשבון שכאשר החליפה רטובה היא מתרחבת מעט. בעת המדידה של החליפה יש לשים לב שאין אזורים "רפויים" ושאינם צמודים אך יש לשים לב שהחליפה אינה צמודה מידי – חליפה קטנה מידי לא תיתן לנו לעמוד ישר על הגלשן ותמנע מאיתנו לתפוס גלים כמו שצריך. חליפה שיושבת טוב תמנע כניסת מים דרך החורים של הראש, הרגליים והידיים.

חליפת גלישה - תפרים
האזור ה"בעייתי" השני הינו התפרים של החליפה. החליפה נתפרת ע"י חוט ומחט שיוצרת חורים ודרכם נכנסים לנו מים קרים. אלו סוגי התפרים הקיימים בחליפות הגלישה:

 • תפר OVER LOCK
  תפירה זו שימשה לחליפות גלישה בעבר אם כי ישנם חליפות גלישה זולות שעדיין משתמשות בתפירות אלו. ניתן לזהות תפירה זו ע"י תפרים גדולים בצידה הפנימי של חליפת הגלישה הבולטים מבד ה- Neoprene ועל כן גם יכול להיות לא נוח. תפר זה הינו חזק מאוד, אבל משאיר הרבה חורים של המחט, דרכם יוחלו לחדור מים. סיכום: חליפת גלישה זולה, עמידה, חזקה וחדירה למים – לא מומלץ.
 • תפר שטוח
  תפירה דומה לתפר ה-OVER LOCK אך שטוח יותר. התפירה נראית יותר טוב ויותר נוחה, אבל התפירה עצמה משאירה אותו סכום של חורים או אפילו יותר. בחליפה זו אין שיפור בחום לעומת חליפת הגלישה התפר ב-OVER LOCK. סיכום: חליפת גלישה זולה, חזקה, עמידה וחדירה למים – חליפה זו מומלצת כחליפת ביניים בשלב הסתיו והאביב מכיוון שהיא מאפשרת גמישות טובה אך לא מומלצת כחליפה לתנאי החורף.
 • תפר עיוור
  התפר העיוור הוא תפר המבוצע ע"י חום. ישנם מספר גרסאות לתפירה זו. לכל גרסה השפעה שונה על חום, עמידות, גמישות ומחיר של חליפת גלישה. חליפות המשתמשות בתצורה זו ושיש להם הגנה מפני חדירת מים נקראות "steamer" (קיטור).
 • תפר עיוור מודבק
  בחליפה זו קודם כל מדביקים את החלקים ואז תופרים את החליפה בעזרת מחט מעוקלת אשר נכנסת לבד ה-Neoprene  ויוצאת מאותו צד שבו הוא נכנס. תפירה זו לא יוצרת חורים בחליפה ולכן מונעת חדירה למים. הבעיה בחליפות אלו הינו השוני בין האלסטיות של הבד לאלסטיות של הדבק. תוסיפו לבעיה זו מים מלוחים ושמש וקיבלנו סדקים בדבק אשר פותחים את התפרים מבפנים והופס צריך ללכת לתקן את החליפה. סיכום: חליפת גלישה חמה, ללא חדירת מים, גמישה, עמידות משתנה, ויקרה.
 • תפר עיוור, דבוק ומודבק ע"י בד
  תפירה זו היא כמו התפר העיוור המודבק רק עם הוספה קטנה – בנקודות בהם יש חיבור של 3 תפירות או יותר מודבק מהצד הפנימי של החליפה חתיכה של בד Neoprene. בנקודות אלו עמידות התפר בעייתית וקיים בלאי גדול בגלל הלחץ שמגיע מכל כיוון של תפר. פתרון זה מאפשר יותר אלסטיות מבלי שיהיה חור.
 • תפר עיוור כפול ומודבק
  תפירה זו הינה כמו תפר עיוור מודבק עם תוספת של תפירה עיוורת מהצד הפנימי. כלומר לאחר שמדביקים את החליפה ותופרים אותר עם תפר עיוור מבחוץ יוצרים תפר עיוור בצד הפנימי. הבעיה בתפירה זו היא שלפעמים חורים מן התפרים מצד אחד מתחברים לחורים מהצד השני ומאפשרים כניסה של מים. סיכום: חליפת גלישה חמה, גמישה, עמידה ובמחיר סביר.
  תפר עיוור, מודבק, עם הדבקה מלאה
  כל החלקים הפנימיים של תפרים מכוסים לחלוטין בבד Neoprene מודבק בטמפרטורה גבוהה. בשיטה זו אין פתיחה של התפרים ואין חדירת מים. סוג תפר זה עמיד מאוד לארוך זמן רב ולכן יקר. סיכום: חליפת גלישה חמה מאוד, גמישות טובה, עמידה ויקרה.
 • הלחמה
  בשיטה זו משתמשים בגומי מיוחד נוזלי המולחם על גבי התפר אשר הופך את התפירה לחזקה יותר ואטומה ב-100% לחדירת מים. שיטה זו נקראתS  או  Super Sealתלוי בחברת הגלישה. סיכום: חליפת גלישה חמה מאוד, גמישה, חזקה, עמידה, ללא חדירת מים ויקרה – מומלץ מאוד.
  טוב אז עכשיו אתם כבר מומחים בנושא התפירות הקיימות בשוק חליפות הגלישה. בכל שנה חברות הגלישה מוציאות דגמים חדשים עם סוגים חדשים של תפירות הדבקות והלחמות. כעת נעבור לבעיה האחרונה הגורמת לדליפת מים קרים לתוך החליפה – הרוכסן.
 • הרוכסן
  הרוכסן מאפשר לנו להיכנס לתוך חליפת הגלישה וכמובן לצאת ממנה. לכל חברת גלישה יש את הדרך שלה למנוע כניסת מים לתוך החליפה דרך הרוכסן בניהם: רוכסן קצר יותר, גדלים וצורת שונות של שיני הרוכסן וכו'. יש לשים לב לחומר ממנו עשוי הרוכסן – ברזל עמיד יותר מפלסטיק. שיני הרוכסן יהיו תמיד מפלסטיק וצריך לראות שיש לשיניים אלו מגרעות אשר מונעות מהרוכסן לצאת החוצה. יש לשים לב שבחליפת הגלישה ישנו מקום יציאה למים (מן חור קטן בסוף הרוכסן).
  שיטות חדשות יותר למניעת כניסת מים דרך הרוכסן הם ה"קרום" או ה"גרב" הנמצאים מתחת לאזור של הרוכסן ולפני סגירתו יש להעביר אותם דרך הראש.
 • ה-  ZIPPERLESS(חליפות גלישה ללא רוכסן)
  אז איך נכנסים לחליפת גלישה שאין בה הרוכסן? כמעט לכל חברה גלישה יש מערכת משלה של zipperless  המאפשרות לך להיכנס לתוך חליפת הגלישה. היתרונות של מערכת זו הם כמובן שאין רוכסן שממנו נכנסים מים, אלסטיות וגמישות מכיוון שהגב חופשי יותר ללא רוכסן. החיסרון בחליפות אלו הוא שפתח הכניסה בדרך כלל מתרחב עם הזמן ומאפשר כניסת מים.

עוד תכונות בחליפות הגלישה
הברכיים – בדרך כלל הברכיים מרופדות או מצופות בחומר ניילון כדי להגן על החליפה שכן באזור זה קיים בלאי גדול בגלל השימוש שלנו בברכיים.
ישנם אזורים המצופים ניילון בצד החיצוני (בטן וגב) אשר נועד כדי לשמור על החליפה מפני חפצים חדים וחתכים. ניילון בצד הפנימי נועד כדי למנוע מהחליפה להיצמד לגוף שלנו – בדרך כלל באזור הצוואר, ו בסוף השרוול של הידיים והרגליים.
טיטניום - שכבת טיטניום ממוקם בין Neoprene ואת ניילון. טיטניום מסייע להחזיר את חום הגוף בחזרה לתוך החליפה ומונע מהחום לצאת החוצה. חליפה זו בהרבה יותר מהחליפות הרגילות.
גומי סופר סטרץ' ו-X-Stretch Neoprene
שדרוג של הגומי הקיים שנותן יותר גמישות לאותו עובי – בחליפות אלו היתרון המרכזי הוא בזבוז של פחות אנרגיה ופחות התנגדות של החליפה.
AERO CORE / FIRE SKIN / AIR SOMETHING
בד העשוי סיבים חלולים מיוחדים המכסים את Neoprene על החלק הפנימי של חליפת גלישה. סיבים אלו עשויים פוליאסטר ומכילים כמויות גדולות של האוויר הכלוא, שהוא אחד החומרים הבידוד הטוב ביותר. בנוסף, הסיבים קלים יותר, מתייבשים מהר יותר וגמישים מאוד.

מה לחפש בעת רכישת חליפת גלישה?
החליפות המומלצות ביותר הן אלו המאפשרות גמישות, שהתפירה שלהם היא תפר עיוור (עדיף מולחם), ומתאימות לכם – תמדדו את החליפה – לא להתעצל!!!

אתם מוזמנים להפנות לצוות האתר שאלות בנושא, להתייעץ ואפילו להמליץ.

Share