November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

חוקי העלאת גלשנים לרכבת

אלו ההנחיות של רכבת ישראל בנוגע להעלאת גלשנים לרכבת: ניתן להעלות גלשני גלים (בלבד) לרכבת, תחת התנאים הבאים: 1- בימים…
November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

אתר הגלישה הציוני ורכבת ישראל מציגים:

גלשנים ברכבת! אחרי כמעט שנה של עבודה קשה החלום הופך למציאות ורכבת ישראל פותחת את שעריה לגולשי הגלים! החורף שעבר היה…
August 28, 2013
Lowers
NewZ מערכת ISM

כמה אתם מוכנים לשלם בשביל להגשים חלום?

אם החלום שלכם הוא לגלוש על אחד הגלים הטובים בעולם עם רוב מצ'אדו לעיניהם של עשרות אלפי צופים בכל העולם אתם יכולים להפוך…

אולטרה וויב - הסיפור שמאחורי המפעל

את הראיון אנחנו מקיימים במשרדו של מוסה הממוקם בתוך המפעל כשברקע צלילי השיוף ובאוויר ניחוח אפוקסי. מפעל "אולטרה וויב" ממוקם באזור התעשייה של הרצליה ברחוב גלגלי הפלדה 16 משנת 1984 ועד היום.

פרי עוזר לבחור גלשן
איך הכל התחיל??
בגיל 12 מוסה (משה) ירום בנה חסקה, "בניתי אותו בצורה פרימיטיבית לגמרי". החסקה סופח לתחנת ההצלה בחוף פרישמן, שם ראה את ראשוני הגולשים בארץ משתוללים במים.
החברה השאירו את הגלשנים בתחנת ההצלה ונתנו לעוברים ושבים לנסות את הטרנד החדש. מוסה, שהיה ילד ים, ניסה מספר פעמים וליבו נשבה לאחר שהצליח לעמוד, "ברגע שהצלחתי לעמוד – נגנבתי" - טוב מי לא היה "נגנב" בקסם הזה?!

מוסה בצעירותובכניסה למפעלתמונות ישנות
"הגלשן הראשון שלי היה 2.80, צהוב עם 3 פסים בצד שמאל".
מוסה אב ל-3 (ענת, פרי וליטל), החל את דרכו בים בתור מציל בחוף הצוק. "במשפחה רק פרי נדבק במחלה מגיל קטן והיום לוקח חלק בעבודה במפעל".
בשנת 76-77 מוסה עבד בחוף הצוק כמציל וסיפק שירותי השכרה לחסקה. "הבעיה היתה בזמן שהיו  גלים – אז לא אפשרי לשוט עם החסקה", כך הגיע הפתרון - השכרת גלשנים.
עם הזמן הביקוש גבר ולא היו מספיק גלשנים להשכרה, בנוסף אנשים רצו לקנות גלשנים. "את הגלשנים הראשונים בניתי מפוליאוריטן ירוק אבל הגלשנים הללו לא היו טובים ושתו הרבה מים", "החלטתי שאני נוסע לארה"ב להביא חומרים טובים יותר". בסוף שנת 76 מוסה נוסע לקליפורניה למפעל יצור גלשנים גדול ב"אורנג' קאונטי" ומתיידד עם מנהל היצור שמראה לו איך המפעל עובד. לאחר כחודש במפעל מוסה מבין שעלות החומרים גבוהה, ומנהל היצור מפנה אותו למפעל "Clark Foam" המתמחה ביצור גושים. מוסה מתיידד עם מנהל המפעל של " Clark Foam ", דיק מורלס, ושואל אותו לגבי רכישת החומרים ליצור הגושים. "דיק הפנה אותי לבעל המפעל, גורדון קלארק, שהסביר לי שאינו מוכן למכור לי את החומר אלא אם אני לומד איך להכין את הגושים מחומר הגלם". במשך 4 חודשים עבד מוסה במפעל "עבדתי עם הפועלים המקסיקנים, ולמדתי את תהליך היצור של הגושים מתחילתו ועד סופו. מכיוון שלא היה לו איפה לישון בחלק מהזמן ישן מוסה אצל דיק.
"הגעתי לארץ עם 3 דגמים של גושים ועם חביות של חומר גלם", אמר תוך כדי שהוא מראה לי תמונות שלו עם מנהל היצור מהמפעל, "כשהגעתי בניתי 2 תבניות מבטון שם יצקתי את החומר גלם ויצרתי את הגושים".
בסוף שנת 77 חזר מוסה לארה"ב. חברו דיק מורלס הפנה אותו למפעלי גלשנים כדי שילמד איך לשייף גלשנים ואיך לעשות ציפויים. בין המפעלים בהם ביקר היו HOBIE, ו-Gordon & Smith שהיו חזקים בעולם הסקטבורד המתפתח באותם שנים.
"ב- Gordon & Smith למדתי את השיטות לשיוף נכון של גלשנים , צביעה וגלאס". באותה תקופה עבדו במפעל ראסטי – שהיה השייפר (אותו ראסטי המפורסם), פול בירודירי – מנהל המפעל, בוב מ-"Diamond Glassing"  וטרי גולדשמיט, כולם אירחו את מוסה והסבירו איך עושים כל דבר בגלשן.
מוסה חזר לארץ והחל ליישם את שלמד, ובחורף היה חוזר לארה"ב כדי ללמוד שיטות חדשות ולהכיר חומרים חדשים וחוזר חלילה. "עד היום אחרי יותר מ-35 שנים בתחום אני מקפיד ללמוד, זהו תחום שתמיד צריך ללמוד ושכל הזמן מתחדש".
מוסה מראה לי תמונות מכל מיני תקופות ומשלל ביקוריו במפעלי בארה"ב. אחת התמונות שמושכות את עיני היא תמונה ישנה בצבע צהוב אדום – "זאת תמונה מהמחסן בחוף הצוק".
בשנת 80 עזב את תחנת ההצלה ופתח את מפעל הגלשנים "אולטרה וויב". "עד היום אני מתגעגע לשנים הראשונות, היה לי מחסן בחוף הצוק עם חלון לים. הייתי עובד ומרים את הראש ורואה את החברה גולשים. גלשנו, עבדנו ודגנו".
היום עובדים במפעל 5 אנשים. מוסה ודני נאות – שייפים, ארז דורי –ציפוי, – עומר ראבוס– סנדינג (כבר 25 שנים עובד במפעל), צביעה – אור קנטור.
המפעל בנוי מחדר שייפ, חדר צביעה, חדר ציפוי וחדר סנדינג (שיוף).

דני נאות משייף גלשן

ארז דורי עובד על ציפויארז דורי בוחן את העבודה

אור לא לבזבז  הרבה צבע אחולמניוקי

לפני כ-3 שנים החל מפעל הגלשנים "אולטרה וויב" לעבוד עם מכונה אשר חותכת את הגושים לפי דגמים שמעצב מוסה. את המכונה מפעיל עופר מנו. "היתרון בעבודה עם המכונה – ניתן להכניס נתונים מדויקים בעיקר עם גלשני ה-EPS שהעבודה איתם יותר קשה. בנוסף ניתן לעצב את הגלשן לפי הגולש וצורת הגלישה שלו".
האם לדעתך יש מקום לגולש ישראלי בסבב העולמי?
"לדעתי יש מקום לגולש ישראלי בסבב העולמי ישנם הרבה גולשים כישרוניים וברמה גבוהה מאוד.אבל כדי להגיע לסבב הגלישה העולמי צריך לחיות במקום שיש בו תנאי גלישה טובים כל הזמן והתנאים בארץ לא מאפשרים להגיע לרמה הזו".
האם גלישה זה עניין של גיל?
"אין גיל לגלישה, יחד עם זאת כשאתה מתחיל לגלוש בגיל צעיר אתה לומד מהר יותר,. כשמתחילים בגיל מבוגר צריך גלשן שמתאים והמון רצון".
איך נמדד שייפר טוב?
"שייפר טוב הוא אחד שלומד כל הזמן, ושרוצה ללמוד, וחשוב גם עניין של ניסיון. שייפר טוב לא יגיד שהוא יודע הכל תמיד. גם אני לאחר יותר מ-40 שנה בתחום לומד כל פעם משהו חדש וממשיך להתעדכן בקדמת הטכנולוגיה במפעלים מסביב לגלובוס".

דני נבות מציג שלמותמקצוע בידיים של אומן
אלו טיפים תמליץ בעת קניית גלשן חדש או משומש?
"בקניית גלשן חדש על הגולש להגיד מה הוא אוהב בגלישה שלו וכמה זמן הוא גולש. חשוב לנו גם לדעת מה היה הגלשן הקודם של הגולש ומה הגולש אהב ולא אהב בו. נתונים נוספים לשימוש השייפר הם גובה הגולש, משקל וצורת גלישה."
"בקניית גלשן משומש יש להקשיב, להקשיב ולהקשיב לבעלי ניסיון. יש ללכת על גלשנים גדולים יותר. ניתן לקנות גלשנים משומשים במפעל עם זיכוי ל-4 חודשים"

היום יש כ-15 גולשים ב-TEAM של "אולטרה וויב" בניהם: יוני קליין, אלי חזות,שי אזולאי, עמית ענבר, מאיה דאובר  ועוד. בין הגולשים בולט שחר אזולאי (15) שגר ברמת הגולן ומגיע במיוחד להרצליה כדי לגלוש. הדר אלון (15) מנתניה שגם החלה לבלוט בגיל צעיר מאוד שממתין לה עתיד מזהיר בענף הגלישה. "התפקיד שלנו ב"אולטרה וויב" מסביר לי פרי הוא לתת לגולשים את הגלשן הכי טוב ושיקדם אותם בגלישה. כל הגולשים מתאמנים עם מאמנים אישיים וגולשים גם בארץ וגם בחו"ל.

מוסה ירום

"לפני כמה שנים הגל היה שולט בגולש, היום הגולש שולט בגל" – מסביר לי  מוסה, "הגולשים תמיד יעדיפו את ההתאמה האישית ויעוץ עם השייפר שמכיר אותם והם מכירים אותו, זה שמכוון אותם כשהם היו צעירים יותר, בגלל שלכל אחד יש את השריטה שלו ולכן אי אפשר להזמין גלשן בשלט רחוק או מאיזה מדף בחנות צעצועים ממישהו שלא מבין.
מי שמייצר את הגלשן היה לו רומן איתו, הם בילו ביחד כמה ימים, ולכן השייפר מרגיש מחויב לגלשן ולגולש ורוצה שיהיה הגלשן הכי טוב שיש.
הגל הינו המרכיב הכי חשוב אח"כ מתמקם הגולש ובסוף הגלשן והשאיפה היא שכל אחד מהם יהיה 100%. גולש טוב צריך לדעת מהם מעלותיו אבל לא פחות חשוב גם לדעת מהם חסרונותיו.
תמיד נשמח לקבל עצה מהגולשים וביקורת על הגלשנים המיוצרים במפעל "אולטרה וויב" – גם שלילית אבל חשוב לנו גם הביקורת החיובית כדי שנוכל להמשיך לייצר גלשנים מעולים".

הסמל החדש של אולטרה וויב

צילום: בנג'ו, ראיון: תומש

Share