November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

חוקי העלאת גלשנים לרכבת

אלו ההנחיות של רכבת ישראל בנוגע להעלאת גלשנים לרכבת: ניתן להעלות גלשני גלים (בלבד) לרכבת, תחת התנאים הבאים: 1- בימים…
November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

אתר הגלישה הציוני ורכבת ישראל מציגים:

גלשנים ברכבת! אחרי כמעט שנה של עבודה קשה החלום הופך למציאות ורכבת ישראל פותחת את שעריה לגולשי הגלים! החורף שעבר היה…
August 28, 2013
Lowers
NewZ מערכת ISM

כמה אתם מוכנים לשלם בשביל להגשים חלום?

אם החלום שלכם הוא לגלוש על אחד הגלים הטובים בעולם עם רוב מצ'אדו לעיניהם של עשרות אלפי צופים בכל העולם אתם יכולים להפוך…

מאיה דאובר - כתבת פרופיל

התיישבנו עם מאיה דאובר דרומית לחוף תל ברוך בת"א במקום שקצת הזכיר לה את הבית במכמורת.
מאיה החלה לגלוש בגיל 10 בניסיון להתחקות אחרי אחיה שהיה אז בן 12, "כל מה שהוא עשה אני עשיתי" מספרת לנו מאיה "הייתי באה איתו לים ומסתכלת עליו גולש ומתחננת שיתן לי את הגלשן שלו".
בשנות ה-80 לא היה מקובל שהיו גולשות ולכן היו מעט מאוד נשים שגלשו. "בהתחלה צחקו על אחי בגלל שאחותו גולשת עד שהוכחתי את עצמי כגולשת רצינית וטובה".
בדיעבד כנראה שזה מאוד תרם ליכולת הגלישה של מאיה.

אנחנו ומאיה בתל ברוך

"שמעון דוייב, יו"ר ארגון גולשי הגלים באותן שנים, הגיע לגלוש בבית ינאי והוא זה שעודד אותי להתחרות. התחרות הראשונה שלי היתה בהילטון כשהייתי בת 12, שם התחרתי מול 6 מתמודדות ולקחתי מקום ראשון. אחרי התחורות הזו הצטרפתי לנבחרת ישראל והתחלתי להתחרות באירופה עם הנבחרת" בצרפת מאיה לקחה מקום 3 והנבחרת באותה תחרות הפציצה, כך שנוצר הד תקשורתי מאוד גדול. "היתה התרגשות מאוד גדולה וכל הנבחרת באה לעודד את כולם".
"ההורים שלי תמכו בי מאוד - בכספית ומנטלית והם המפתח להתקדמות שלי בגלישה. נותני החסות והעירייה תמכו אבל לא מספיק כדי לדחוף אותי יותר".

מה עשית בצבא?
"לא חשבתי ללכת בכיוון של ספורטאית פעילה כי רציתי לשרת בצורה מלאה בצבא והתגלגלתי להיות מקפלת מצנחים. בחיים לא עברה לי המחשבה שלא להתגייס, במכמורת כולם יודעים שבגיל 18 עושים הפסקה והולכים לקרבי. לדעתי ספורטאי מצטיין זה חיובי ומייצג את מדינת ישראל".

אחרי הצבא מאיה טסה לטיול גלישהגדול למשך כמה חודשים בדרום אמריקה. "הטיול מאוד תרם לגלישה שלי, גיליתי צורות חדשות של גלים וזאת גלישה שונה לגמרי מגלישה תחרותית שלפעמים מאוד מנוונת"
בגיל 24 התחרתה מאיה בהנטינגטון ביץ', קליפורניה, באליפות העולם. "דר' דוריאן פסקוביץ' הגיע לשם, אימן ועודד אותנו והרבה בזכותו ממשתי את החלום שלי". "הוא אמר לי: "את הולכת להיות אלופת העולם הראשונה מישראל" בלי להתלבט הלכתי איתו להוואי והוא קישר אותי עם רוקסי שנתנו לי חסות לתחרות שהיתה שם. קיבלתי המון פידבקים חיוביים על הגלישה שלי".
מאיה השתתפה במשך שנתיים בסבב ה-WQS. בשנה הראשונה דורגה 16 מתוך 100 גולשות. "בשנה הראשונה הייתי תחת חסותם של רוקסי, אבל בשנה השניה כבר לא היה לי ספונסר והייתי צריכה לדאוג לעצמי, בלי מאמן בלי תמיכה מנטאלית, בלי תמיכה כספית. החלטתי לעשות קאט ולחזור לגלוש בארץ וללמוד במכללה הימית במכמורת".

איך זה לגלוש בתחרות גלישה של הסבב העולמי?
"זה מדהים, מקום שמעריכים אותך בגלל היכולות שלך בתור ספורטאי. בארץ אתה לא מקבל כזה יחס, שם אתה מגיע למקום שכולו עומד לרשותך, בלי הפרעות, בלי דאגות - אתה המרכז. דואגים לך לאוכל, למקום לינה, התחרות היא בראש סדר העדיפויות של כולם - גולשים, תושבים, מתחרים, ספונסרים - ככה שאתה רוצה לייצג את הספונסרים שלך בכבוד. בארץ קשה להשקיע ככה בגלל שאתה לא מקבל הערכה נכונה, לא מהספונסרים ולא מאף אחד".

מאיה דאובר

האם את מרגישה פספוס על כך שהפסקת להתחרות בסבב העולמי?
"לא, אני לא מרגישה פספוס. בזמן שהייתי שם עשיתי כל מה שיכולתי. לדעתי הייתי יכולה לגשים את החזון של פסקוביץ' - כי לא הייתי פחות מהגולשות בעולם, ההבדל היחידי בינינו היה שלי לא היתה תמיכה".

האם מישהו יכול להגשים את החזון של פסקוביץ'?
" היום זה נהיה יותר קשה, ואצל הגברים אפילו עוד יותר קשה. לדעתי כשמזהים פוטנציאל בגיל 12 - 13 צריך לעבור לחו"ל, אני לא רואה דרך אחרת. להצליח ברמה האירופאית - לדעתי אפשר".

אחרי שסיימה ללמוד עברה מאיה למרכז והחלה לנהל את מועדון בני הרצליה ופתחה בי"ס לגלישה. בשנת 2008 בשיתוף עם בילבונג ניהלה סבב גלישה לנוער. "ניהלתי את הטים של קוויקסילבר בארץ ולפני כשנה נכנסתי לארגון גולשי הגלים בתפקיד מנכ"ל למשך כחצי שנה, ואז החלטתי לפתוח מקום משלי ולהתעסק במה שאני אוהבת וזה mayasurf - גם הדרכה ואימון, גם עבודה עם ילדים ולקדם את הנשים בענף - ובזה אני מתמקדת היום".

מאיה סרף img_0084.jpg

איך היית רוצה לראות את הגלישה בישראל העתיד?
"גלישת גלים הינו ספורט שצריך לעבור שינוי תדמיתי - הספורט אינו ספורט אולימפי, לגולשים יש תדמית בעייתית ולדעתי בגלל זה היחס הוא כזה. בחו"ל הספורט הזה הוא של כולם - עורכי דין, שאחרי הים עולים על חליפה והולכים למשרד,  תלמידים, פשוט של כולם. הגולשים חייבים גם להתייחס לעצמם ברצינות ולשמור על עצמם".

מה יש לך להגיד לגולשות?
"תגלשו כמה שיותר ותהנו במים. בהתחלה לא היו גולשות וזה נראה לא קשור למציאות. אבל זה קרה מאוד מהר ובעיקר בגלל רוקסי שהפכו את הגלישה לנשים למשהו מקובל ומגניב. אחת המטרות שלי השנה היא לעודד את הגלישה בקרב נשים ועכשיו אנחנו עובדים על תחרות גלישה ראשונה המיועדת רק לגולשות (8 קטגוריות - רק לנשים) ולשים את הנשים בפרונט - לתת להם את הבמה, בנוסף אני ואתר הגלישה הציוני עובדים על יום גלישה לנשים שהולך להיות פאן לגמרי. למי שמתחרה - תבואי לתחרויות, תשתתפי, תצברי ניסיון תחרותי כי זה שונה לגמרי מגלישה רגילה".

סרטון של מאיה גולשת בהוואי

{youtube}KwAdlLZQdLI{/youtube}

כולכם מוזמנים לקבוצה של מאיה בפייסבוק

התמונות בכתבה זו צולמו ע"י דימה גילילוב

Share