November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

חוקי העלאת גלשנים לרכבת

אלו ההנחיות של רכבת ישראל בנוגע להעלאת גלשנים לרכבת: ניתן להעלות גלשני גלים (בלבד) לרכבת, תחת התנאים הבאים: 1- בימים…
November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

אתר הגלישה הציוני ורכבת ישראל מציגים:

גלשנים ברכבת! אחרי כמעט שנה של עבודה קשה החלום הופך למציאות ורכבת ישראל פותחת את שעריה לגולשי הגלים! החורף שעבר היה…
August 28, 2013
Lowers
NewZ מערכת ISM

כמה אתם מוכנים לשלם בשביל להגשים חלום?

אם החלום שלכם הוא לגלוש על אחד הגלים הטובים בעולם עם רוב מצ'אדו לעיניהם של עשרות אלפי צופים בכל העולם אתם יכולים להפוך…

פורטוגל בהריון, יומן מסע קצר. תופסים גלים ומחפשים שירותים.

הכתבה הזאת מיועדת לאנשים כמוני שמחפשים טיול גלישה שאפשר לשלב עם זוגיות, שלא נוסעים להרבה זמן ושלא מתכננים להכנס דווקא לספוטים הכי מטורפים. אז אם אתם בני 22, השתחררתם לפני שבועיים מהצבא ואתם נוסעים עם חברים לגלוש בפורטוגל ולשבת עם הלוקל'ס על הפיק בקושוש, כנראה שלא תלמדו כאן יותר מדי. אם אתם מחפשים לדעת מה אפשר לעשות בפורטוגל חוץ מגלישה, אולי תרוויחו משהו.

IMG_3726 

מבוא: טיול גלישה ראשון בגיל 32, שנייה לפני שזה נהיה מסובך מדי

בשעה טובה אנחנו מחכים לילד ראשון עוד כמה חודשים וזאת בערך ההזדמנות האחרונה שלנו לצאת רק שנינו לחופש בלי רגשות אשם ובלי להסתבך יותר מדי, ככה לבד, לא לעשות יותר מדי תוכניות ופשוט לזרום לאיזה שבוע בחו"ל. אני חשבתי שזאת הזדמנות טובה להתנסות בגלים אמיתיים, אוקיינוס סטייל, משהו שעוד לא יצא לי לעשות בפז"ם הגלישה הקצר שלי. מכיוון שלא נראית באופק שום משלחת לביקור אצל יהדות לוס אנג'לס ובגלל שאירופה היא תמיד יעד אטרקטיבי בשבילנו, הלכנו על פורטוגל, גם אירופה, גם לא יקר וגם יעד גלישה חלומי, ככה אומרים.

אז התארגנו על כמה ימי חופש בספטמבר, בחלון ההזדמנויות שבין החופש הגדול והחגים כשהמחירים נמוכים יחסית ורוב הישראלים נשארים בבית ויצאנו לדרך. מכאן מתחיל היומן מסע הקצר שלי. לא יהיו כאן תיאורים של הספוטים המטורפים של אריסרה ולא של הדרופ בסופרטיובוס, פשוט כי אני מאוד רחוק מרמת גלישה כזאת. גם האופי התרמילאי של הטיולים הרגילים שלנו מפנה את מקומו לראשונה לטיול עם רכב שכור ועם מקומות לינה קצת יותר מסודרים מהאופציות של קאוצ'-ספרינג כי אין ברירה והמעמד מחייב. אבל אני מקווה שמי מביניכם שנוסע לטיול קצר שמשלב חופש זוגי עם בת/בן זוג שלא גולש/ת וגם לא מתפשר/ת על רביצה אינסופית על החוף עם מגזין, ימצא כמה כיוונים טובים, ואם לא, גם טוב.

IMG_3772

חלק ראשון: טסים, מגיעים ולא גולשים.

לפני הכל אני חייב לספר לכם על הטיסה. קנינו כרטיסים עם חברת סאן-דור שמפעילה את הטיסה בשיתוף עם אלעל, זאת הטיסה הישירה היחידה מהארץ לפורטוגל, יוצאת פעם בשבוע ביום חמישי בלילה מנתב”ג, מתדלקים בליסבון, מסתובבים וחוזרים חזרה ב-4 בבוקר. בחיים שלי לא ראיתי חברת תעופה כל כך קמצנית. נתחיל מזה שהמטוס היה ענתיקה משנות ה-80, אפילו מסך נורמלי להקרין סרטים לא היה להם אלא רק טלוויזיה קטנה של אוטובוסים בסוף המעבר. לא שהיה מה לראות, הם שידרו מין גרסה מוטסת של ליל שידורים בערוץ 2 שכלל לפחות שני מבזקי חדשות, הפסקות לפירסומות כל רבע שעה ותוכניות שכולנו כבר ראינו, את שיא הפריים-טיים קיבל הפרק הראשון של "הפרלמנט".

לארוחה הגישו סנדביץ' עוף מחומם, אחד לכל נוסע, כשמישהו בטון של אוליבר טוויסט ביקש עוד אחד אמרו לא שאי אפשר, סנדביץ' אחד לכל נוסע.

מה עוד, אחרי שחסכו כסף על הטלוויזיה, מכרו זמן מסך לפרסומות וחסכו עוד על האוכל, הם גם מכרו אוזניות ב-10 שקלים, למרות שרק טמבל אחד קנה, ובנוסף להכל השאירו את הכסאות הכי טובים, אלה שאין מלפניהם כסאות אחרים, ריקים, בבדיקה שערכנו מסתבר שעלות שימוש בכסא איכותי היא בתוספת 150 ש"ח.

בקיצור חברים, שילוב בין אולטרה-קפיטליזם לחאפריות סטייל מוניות שירות קו 5. מומלץ בחום, רק תביאו אוזניות מהבית.

הגענו לשדה, שם חיכה לנו הנציג של חברת השכרת הרכבים – economy, אמורים להיות הכי זולי םבתחום, לא בדקתי. מרגע ששכרנו את הרכב לקח לנו בערך חצי שעה להגיע לאריסרה. עולים על הכביש המהיר (בתשלום) ומגיעים בקלות, השילוט בכבישים האלה מצוין ואריסרה היא אומנם מקום קטן אבל לא חסרים תיירים בקיץ, ככה שדואגים שתדעו להגיע. מעניין גם היה לראות בפעם אחרת שנסענו ששלטים מכוונים אותך בדרך כלל לנסוע דרך הכביש אגרה, גם אם הוא לא הקצר ביותר. כנראה מנסים לעשות מזה קצת כסף.

מילה בעניין השכרת רכב בטיול. זאת הייתה פעם ראשונה שלנו עם רכב שכור, בד"כ אנחנו חוסכים את הכסף ונוסעים בתחבורה ציבורית, ככה גם לא מתעייפים בנסיעות. אם אתם מתכננים להסתובב בפורטוגל בין הסשנים של הגלישה כדאי שתשכרו רכב, לא ממש ראינו תחבורה ציבורית ואם רוצים להספיק לראות את המדינה הזו בהחלט מומלץ לעשות את ההשקעה. מה גם שיותר נוח להגיע לחוף, אם כי גם אופניים מושכרות יכולות לעשות את העבודה.

הגענו לדירה של מעין וגיא בשעה 2:00 לפנות בוקר, מעיין חיכתה לנו ופתחה לנו את הדלת. טוב, הם גרים קומה מעל, לא מסובך, אבל עדיין מאוד נחמד. וזהו, הלכנו לישון לילה ראשון בפורטוגל.

בבוקר פתחתי את החלון ומהזוית בין הבתים היה אפשר לראות את האוקיינוס, שגם ממרחק כזה נראה יפהפה, ורואים את הגלים היפים והמסודרים של הבוקר. איזו הרגשה מדהימה.

לקחנו את עצמנו להסתובב קצת באריסרה, מקום חמוד ביותר, עם בתי קפה קטנים וסמטאות ציוריות. כל הבתים כמעט צבועים בלבן עם עיטורים בצבע תכלת. תעשו לעצמכם טובה ותחפשו את הבתי קפה של המקומיים, בכאלה מקומות אני מראש מוותר על הביקור במקומות שנראים מלאים בתיירים והולך לקפה שהתושבים יושבים בו. באמת מצאנו אחד כזה באיזו פינה ליד הכיכר המרכזי. לא מפואר ולא מיופיף, פשוט ואמיתי. המומחיות הקולינרית של הפורטוגזים היא בעיקר מאפים מתוקים ודגים, אז לכו על המאפים המסורתיים בבתי הקפה ולא תתחרטו.

אין הרבה מה לעשות באריסרה חוץ מלסתובב קצת בסמטאות וליד החופים, וכך עשינו. תיכננתי לקחת שיעור גלישה אחה"צ אבל בסוף המדריך הבריז ואת שאר היום העברנו בכיף על החוף באריסרה.

גם את ארוחת הערב העברנו את במסעדת הדולפין, צפונית לעיירה, אחרי הכניסה לחוף קושוש. היה מעולה ולא יקר, מומלץ מאוד להזמין דגים שהם העניין האמיתי כאן בפורטוגל, לפעמים נראה שכל המדינה מריחה כמו דוכן דגים בשוק.

באריסרה תוכלו למצוא בחלק הצפוני את החנות הגדולה ביותר באירופה של קוויקסילבר, שווה לקפוץ כדי לראות כמה ציוד יש שבחיים לא תוכלו לקנות. חוץ מזה יש שם גם בית קפה נחמד עם מרפסת שמשקיפה מצד אחד לים ומצד שני לסקייטפארק. אם אתם סקייטרים אולי כדאי שתביאו את הסקט.

IMG_3583

קצת על אוכל. כמו שכתבתי קודם, הפורטוגזים טובים במאפים ובדגים, מה זה טובים? מעולים. אבל יהיה לכם קשה מאוד למצוא אוכל ביניים, כזה שאוכלים כשרוצים יותר מקפה וקורסון ופחות מארוחה מלאה במסעדה. בכל מדינה אחרת יש את דרגת הביניים של פיצה, חומוס, פלאפל או דברים אחרים. כאן אין. יש גם עניין עם כבוד לאוכל, יושבים לאכול ארוחה ולא חוטפים משהו ברחוב. אז ההמלצה שלי היא לנסות להינות מהאוכל שלהם אבל כשאתם בוחרים מקום לישון בו, תנסו למצוא מקום עם מטבח שתוכלו לבשל לעצמכם כשההיצע המקומי לא מתאים לצרכים שלכם. יש סופרמרקט מצוין מחוץ לאריסרה ומכולות מקומיות בעיירה עצמה שאפשר לקנות בהם כל מה שצריך כדי לארגן ארוחה טובה.

יום ראשון באריסרה הסתיים אומנם בלי גלישה אבל עם אוכל טוב וציפיות טובות לימים הקרובים.

IMG_3660 

חלק שני: גלישת חו"ל למתחילים

הטיול הזה כאמור, הוא הניסיון הראשון שלי לגלישה בחו"ל וכמה אנשים כבר הספיקו להזהיר אותי מראש שפורטוגל היא לא למתחילים והגלים שם חזקים וקרים (15 מעלות במים בספטמבר). לא הייתה אופציה לנסוע עם שרית בסוף חודש שישי ליעדים יותר קלים כמו סרילנקה ובכלל אירופה היא יעד מועדף למי שרוצה טיול קצר שמתחשב בבני זוג, ככה שבסופו של דבר נשארו על פורטוגל. אני הגעתי עם קצת חששות והשארתי את האגו בבית יחד עם הגלשן.

דבר ראשון שעשיתי היה לקבוע שיעור גלישה עם בי"ס גלישה מקומי, אני אומנם גולש שנתיים ויודע לתפוס גלים בעצמי, אבל רציתי שמישהו יראה לי את המקומות שמהם נכנסים למים ואיפה כדאי לגלוש ואולי גם לקבל כמה טיפים שישפרו את הגלישה שלי. המחיר לא גבוה, 20 יורו לשעתיים, כולל כל הציוד. היה קצת מצחיק להכנס למים עם חבר'ה שגולשים שבועיים ולגלות שאין למדריך באמת מה ללמד אותי, אבל היה שווה כדי ללמוד את העסק. בכלל קיבלתי גם שבוע עם גלים לא גבוהים במיוחד ככה שהקליטה היתה נעימה וקלה ולא מפחידה כמו שהכינו אותי.

באריסרה יש המון חופים לגלוש בהם, לכל הרמות, מהריפים הכי מפחידים, דרך ביץ' ברייקים ופוינט ברייקים למתחילים. תרבות הגלישה שם מאוד מפותחת ובכלל בכל פורטוגל אפשר לראות אנשים נוסעים לחוף עם גלשנים על הגגון של הרכב. ולמרות הכל אין תחושה של לחץ על הפיק. ביום הכי עמוס שאני ראיתי היו בערך 20 איש שגלשו בגלים מושלמים בגובה80-100. כשיש רצועת חוף ארוכה ומקוום לכולם, כנראה שהלחץ יורד.

אני די עצלן ולא היה לי כוח לחפש ספוטים ולכן יצא שגלשתי רק בריביירה שהיה שתי דקות מהדירה שלנו. מרגע שהבנתי איך גולשים שם לא ראיתי צורך לחפש עוד מקומות בזמן הקצר שהיינו שם.

הגל בחוף הריביירה (Ribeira d'ilhas) הוא חלומי, ארוך-ארוך ועובד גם בגל נמוך מאוד. אפשר להגיע עם הרכב עד החוף ויש שם שירותים, מצילים, מקלחות ובית קפה. מבחינת רמה, נראה לי שזה חוף מצוין למי שכבר יודע לגלוש אבל לא רוצה עדיין להתמודד עם שבירות קשות מדי ועם ריפים משוננים. הקרקע היא סלעית ולא חולית אבל המים עמוקים מספיק כדי לא לרסק אברים או את הגלשן. החוף בנוי בצורה של מפרץ והגל נשבר על הפוינט בכניסה ונותן גל ימני ארוך שבא לבכות. אם הסוול נמוך תמיד אפשר לשכור לונגבורד ולראות איך נראה גל גובה ברך עם כוח ומהירות. תענוג.

IMG_3565

אפשר לראות מה קורה בחוף גם מהארץ במצלמה בכתובת הזאת:

http://www.ribeirasurfcamp.com/

אני עדיין נכנס לפעמים להסתכל...

את הגלשן שלי השארתי בבית, עם קצת נקיפות מצפון, אבל בשהות של 4-5 ימים על החוף ובלי להכיר קודם את התנאים היה נראה לי מיותר להוציא 140$ על ההטסה שלו ועל הסירבול של להסתובב איתו ממקום למקום.

השכרת גלשן עולה 15-20 יורו לחצי יום. על החוף עצמו יש שני בתי ספר לגלישה שמשכירים גלשנים ויש להם בעיקר סופטים (איכס), פאנבורדים ולונגבורדים. לונגבורד זה כיף אדיר כשיש גלים מתאימים ואני גם מצאתי אחרי נבירה קצרה בערימות של הגלשנים, איזה שני פיש שמנמנים שהתאימו לי בול. אם אתם מחפשים שורט, יש חנות על הכביש בכניסה לאריסרה מצפון, שם יש כל מיני סוגים נוספים של גלשנים.

IMG_3685

טיפ חשוב, אם אתם לחוצים בזמן ורוצים להספיק לגלוש בבוקר ואז לעשות עוד דברים, אל תסמכו על המקומיים שיהיו בחוף מוקדם וישכירו לכם גלשן. גם אם הם אומרים שיגיעו בסביבות 8:30, הם כנראה יגיעו שעה אחרי, ככה זה עם גולשים, בכל העולם כנראה מדובר ברוב דומיננטי של בטלני חוף סטלנים. אז אם אתם באמת לחוצים בזמן, אפשר לשכור ערב קודם את הגלשן ולהחזיר אותו כשתצאו מהמים.

IMG_3702

קצת על המקומיים, אני גלשתי בימים שלא היה הרבה גובה, ובכל זאת תמיד יש אנשים במים ויש גוד וויב, ברגע שהגל התחיל לעבוד רציני מספר האנשים עלה באופן משמעותי, אם כי עדיין היה אפסי ביחס ליום עם גלים של חצי במערבי. רוב המקומיים הם תותחי גלישה רציניים ורוב הסיכוי שעד שתספיקו לקחת גל כבר יהיה עליו מישהו אחר. אני ישבתי קצת איתם על הפיק וכל זמן שלא היה לחץ היה ממש כיף ואף אחד לא יורד לאף אחד אחר את הדרופ. ברגע שהגלים מתחזקים העדפתי לשבת קצת בצד ואז באמת נהיה יותר קשה. אז יש לכם שתי אופציות אם הגלים טובים, או לשבת עם כולם בפיק, לתת כבוד לאחרים ולקוות שיכבדו אתכם, או לוותר ולהנות מהמופע המקומי. שתי האופציות טובות בעיניי. הפורטוגזים הם אנשים טובים ולא נראה לי הגיוני שאם יש אווירה כזאת טובה במים, שאיזה תייר יגיע לשם ויכניס את האווירה הלחוצה של החוף הישראלי. בקיצור חברים, תנו כבוד לתרבות המקומית ואולי תלמדו איך דברים יכולים להראות גם בארץ.

בנוסף לגלישה וביקור קבוע בחוף של הריביירה, קפצנו לבקר גם בשני חופים נוספים. הראשון קושוש (coxos), אחת השבירות האגדיות של האיזור. לא תכננתי להכנס, ממש מעל הרמה שלי. ריף אימתני ושבירה עצבנית. גם אם אתם לא ברמה כדי לגלוש שווה לקפוץ לשם אם יש ים גבוה כדי לראות גל ברמה עולמית, חוויה מרשימה מאוד. בעיקר יצאתי משם עם תחושה קלה של החמצה על זה שאין לי עדיין (ומי יודע אם תהיה), המיומנות לגלוש בכזה מקום.

IMG_3756

החוף השני, פוז (foz do lizandro), נחשב לחוף הרחצה העיקרי של אריסרה (הזוי לראות אנשים נכנסים למים הקרים האלה). שבירת חוף שמזכירה קצת את הסגנון של שבירות חוף אצלנו, עם כמה וכמה פיקים. לא נכנסתי למים אלא סתם ישבתי בבר שצמוד לחוף. אם אתם מחפשים מקום נחמד לרבוץ על החוף, מומלץ ביותר. יש שם נהר שנשפך לים, ככה שאם רצועת החוף צפופה לכם מדי אפשר לשבת על הגדה, המים כנראה פחות קרים ויש חול ים נחמד. חוץ מזה יש טיילת עם דק שמגיע כמעט עד המים ושלושה-ארבעה מקומות (יקרים) לשבת בהם בסבבה.

IMG_3806

בקיצור חברים, גם אם אתם עצלנים וגולשים ברמה בסיסית, יש לכם סיכוי טוב למצוא איך ואיפה לגלוש באריסרה, לא כל טיול גלישה חייב לכלול חיפוש אחרי הספוט המושלם והוצאת כספים על הטסה של הגלשן. במקרה שלי, החוף המושלם היה שתי דקות מהדירה והשילוב בין גלישה לטיול עם רכב בסביבה היה מצוין.

IMG_3809

חלק שלישי: אחרי שיוצאים מהמים

פורטוגל היא באמת מדינה יפה, עם אוכל טוב, אנשים נחמדים, מזג אויר מצוין בספטמבר והרבה מה לראות. חשבתי לצרף המלצות על המקומות שבהם ביקרנו מעבר לחופים. גם בחלק הזה של הטיול היינו קצת עלצנים הפעם ולא ניסינו להספיק לכל המקומות המומלצים. אפשר בקלות להגיע ליעדים נוספים עם מתכננים את הזמן בצורה טובה ולא נמרחים יותר מדי.

אובידוס (Obidis):

חצי שעה מאריסרה לכיוון צפון על הכביש המהיר. עיירה קטנה וחמודה מוקפת חומה, עם בתים קטנים ויפים, רחובות צרים מרוצפים אבן ושיחי בוגנביליה צבעוניים בכל מקום. תנסו לא להגיע מאוחר מדי כי בסביבות 7 בערב סוגרים את רוב העסקים. הם מומחים בהכנת שוקולד וליקר דובדבנים, אני די שונא את הליקר הזה אבל היה נחמד לטעום ביורו אחד כוסית עשויה שוקולד מלאה בליקר, לדעתי אין טעם לקנות בקבוק שלם של הרעל הזה. חוץ מזה מסתבר שפעם מלכי פורטוגל היו נותנים את העיירה הזאת מתנת נישואין למלכה, אז זאת נחשבת עיר הנישואין, קטע רומנטי כזה. לי זה עדיין נראה קצת מוזר לתת עיירה משומשת לאישתך בתור מתנה לחתונה, תקנה לה משהו נחמד, קמצן.

אובידוס קרובה מאוד לפניש אם אתם שם או רוצים לקפוץ לשם. אנחנו כבר היינו עייפים וחזרנו לאריסרה אחרי אחה"צ שלם באובידוס אבל נראה לי שווה לתת קפיצה, בערך עוד 20 דקות ברכב.

IMG_3662 

מפרה (Mafra):

העיר המרכזית באיזור של אריסרה, כמה דקות נסיעה משם, הדבר העיקרי שיש שם הוא המנזר/ארמון הגרנדיוזי שנבנה בעיקר מהרווחים שעשו הפורטוגזים מהזהב שהם גנבו מהברזילאים. מאוד מרשים. סוגרים ב-5 אז אל תאחרו. ליד המנזר יש את גני המלך שפתוחים חינם עד 7 בערב, ממש נחמד לעשות שם פיקניק ולבלות אחה"צ רגוע במבוך שבין העצים.

IMG_3748

קאבו דה רוקה (Cabo da roca):

אם תשבו בפיק באריסרה ביום עם ראות טובה תוכלו לראות מדרום לשון יבשה שיוצאת פנימה לתוך הים עם מגדלור גבוה שעומד בראשה, זו הנקודה המערבית ביותר ביבשת אירופה שנחשבה פעם מזמן ל"סוף העולם". המקום נקרא "קאבו דה רוקה" – כף הסלע. 40 דקות לכיוון דרום בכביש שמתפתל בין הכפרים והיערות. נקודה מאוד יפה להשקיף ממנה ולהרגיש את העוצמה של האוקיינוס. נמצא זמן קצר מסינטרה שהיא אתר תיירות מרכזי.

IMG_3643

סינטרה (Sintra):

קצת לפני קאבו דה רוקה, עיירה עתיקה שאמרו עליה פעם שהיא "הכפר היפה ביותר בעולם", מעבר למרכז העתיק של העיר יש בה ובסביבתה כמה וכמה ארמונות יפים ומיוחדים. אנחנו ביקרנו רק בשנים, הספיק לנו. קונים כרטיס לאוטובוס שעושה סיבוב בין כל האתרים ובכניסה לאתרים מוכרים לכם כרטיס עם אופציה מוזלת לכמה אתרים ביחד, בין שניים לארבעה. הראשון שבו ביקרנו היה המבצר המורי, משהו ענקי שנראה כאילו יצא מהסדרה "משחקי הכס", בין איזה אלף שנה בערך, כולל חלק קצר שבו היהודים שנודו מהקהילה הועברו לחיות שם. תמיד יש יהודים בסיפור. השני היה ארמון פנה (Pena), נבנה במאה ה-19 על ידי בן זוגה המשועמם ויצירתי של המלכה, ארמון הזוי ביותר שנראה כאילו יצא מאיזו אגדה מופרעת. שווה את הביקור.

מכיוון שסינטרה היא אתר מאוד מתויר, תעשו לעצמכם טובה ואל תגיעו לשם בסוף השבוע. גם ככה יש שם מלא אנשים.

IMG_3798

קשאיש (Casais):

בדומה לאריסרה, המקום היה פעם כפר דייגים, כמה דקות מערבית לליסבון, ובשנים האחרונות הוא הפך לעיירת תיירות עם המון בתי קפה, דוכנים, חנויות של רשתות וכו'. אם אתם באיזור ומחפשים למצוא מקום לקפה זאת תחנה נחמדה. לא יותר מזה לדעתי. אריסרה עוד נשארה קצת אותנטית, שם לא נשאר יותר מדי ממה שהיה שם פעם.

כמה דקות משם יש אתר תיירות נוסף בשם המפוצץ "פי הגיהנום" – Boca do inferno, אל תפלו בטריק הזה, סתם צוקים, יחסית נמוכים שעומדים מול הים, ואולי כשיש גלים אז גם מרגישים את הקצף, עדיף לקפוץ לראש הנקרה.

ליסבון (Lisbon, בפורטוגזית כותבים ואומרים Lisboa):

נחשבה פעם לעיר הכי מלוכלכת באירופה, אבל מהביקור הקצר שלנו שם (יומיים), אין שום קשר למציאות היום. ליסבון היא עיר יפה ונקייה עם מערכת של רכבת תחתית אחת מהטובות, הנקיות והיעילות שראיתי. התחושה בעיר מאוד נעימה ובטוחה ויש הרבה מה לראות ולעשות. העיר בנויה על גבעות תלולות מאוד ויש מערכת משולבת של אוטובוסים-חשמליות-רכבת תחתית ואפילו מעליות שיחסכו לכם יותר מדי טיפוסים, רק תדאגו לקנות כרטיס משולב ל-24 שעות בכל התחבורה הציבורית יחד, יש את זה במכונות של הרכבת התחתית (5 יורו).. גם כאן עשינו טיול רגוע ועצלני ולא הסתובבנו יותר מדי הפעם אז אני יכול להמליץ על שני איזורים בלבד.

IMG_3848

איזור הרובעים שאידו (chaido)-באירו אלטו (Bairro alto): ככל הנראה המרכז הצעיר של העיר, הרבה חנויות מגניבות (ויקרות), בתי קפה, פאבים וכו'. מעל לתחנת הרכבת התחתית יש את אחד מבתי הקפה האגדיים של ליסבון – ברזילרה, שפעם מזמן היה יושב בו המשורר הלאומי שלהם – פרננדו פסואה. המקום בנוי בדיוק כמו שהייתם מצפים שיראה בית קפה של שליטים קולוניאליסטים בג'ונגל. רק היה חסר ראשי חיות מפוחלצים על הקירות. שווה לשבת להרגיש את המקום. תזמינו את המאפה המסורתי ששכחתי איך קוראים לו אבל המלצר יבין על מה אתם מדברים אם תגידו "המאפה המסורתי". ויש לכם גם תמונה.

IMG_3831

שדרות ליברדאדה - Avenida da Liberdade: השדרות המרכזיות של העיר עם מדרכות רחבות ועצי מייפל. כיף לטייל שם לאורך השדרה שהיא נעימה גם להולכי רגל. על השדרה עצמה תמצאו הרבה בתי קפה וחנויות יוקרה. ברחובות הצדדיים אפשר למצוא מסעדות עממיות ושכונות מגורים חמודות. אנחנו ישנו ברחוב צדדי ליד מרכז השדרה והיה שם נעים ונוח.

טיפ לליסבון (וגם למקומות אחרים) - אם אתם מחפשים מקום לינה ויש לכם חשק להכיר קצת יותר טוב את המקומיים אפשר לנסות את האתר Airbnb, אנחנו מצאנו שם זוג בגילנו שהשכיר לנו חדר פרטי עם מקלחת ושירותים בדירה שלהם במחיר של 50 יורו ללילה. מעבר לזה שאני מעדיף דירה עם מטבח על מלון עם "הכל כלול", התאים לנו גם לפגוש את הצעירים המקומיים, להכיר את התרבות המקומית וגם להיות מחוברים יותר בקלות למה שאפשר לעשות בעיר. קיבלנו המלצות על מסעדות ומקומות לבקר שלא היינו מגיעים אליהם לבד.

IMG_3858

פורטוגל עם ילדים – אני עוד לא שם (עוד כמה חודשים), אבל נראה שפורטוגל היא יעד מצוין לטיול משפחתי שבו אפשר לשלב בין בילוי על החוף, ביקור בטירות ושיטוט ביערות.

IMG_3596

סיכום:

בקיצור חברים, גם למי שגולש חדש יחסית, וגם למי שמטייל בזוגיות/משפחה, פורטוגל היא ארץ יפה ולא יקרה ויש לה הרבה מה להציע לכם – חופים מדהימים, מזג אויר מצוין, אוכל טוב, אנשים נעימים ומקומות יפים ומעניינים לטייל בהם. אם אתם צריכים עזרה ומחפשים עוד טיפים אפשר בכיף לשלוח שאלות.

Share