November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

חוקי העלאת גלשנים לרכבת

אלו ההנחיות של רכבת ישראל בנוגע להעלאת גלשנים לרכבת: ניתן להעלות גלשני גלים (בלבד) לרכבת, תחת התנאים הבאים: 1- בימים…
November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

אתר הגלישה הציוני ורכבת ישראל מציגים:

גלשנים ברכבת! אחרי כמעט שנה של עבודה קשה החלום הופך למציאות ורכבת ישראל פותחת את שעריה לגולשי הגלים! החורף שעבר היה…
August 28, 2013
Lowers
NewZ מערכת ISM

כמה אתם מוכנים לשלם בשביל להגשים חלום?

אם החלום שלכם הוא לגלוש על אחד הגלים הטובים בעולם עם רוב מצ'אדו לעיניהם של עשרות אלפי צופים בכל העולם אתם יכולים להפוך…

אדי איקאו - אגדת גלישה

בכל שנה מושכת אליה עונת החורף של הוואי את מיטב הגולשים בעולם. עומס אדיר של אירועים ותחרויות מתנקז לחודשיים עמוסים שיוצאים לדרך בשלושת השבועות של הטריפל קראון ומגיעים לשיא באירוע ששמו מוזכר ביראת כבוד דתית כמעט: התחרות לזכר אדי איקאו. או פשוט, ה"אדי".

להיות חלק מרשימת המוזמנים לתחרות נחשב לאות כבוד מהמעלה הראשונה, ה"אדי" מכיל בתוכו את השילוש הקדוש של יוקרה בגלישה העולמית: דבר ראשון זהו אירוע לזכר אגדת גלישה אמיתית. דבר שני, זה אירוע גלישה בגלי ענק שמתקיים בהוואי. אבל תנאים אלו יחד או לחוד מתקיימים באירועים רבים אחרים. היוקרה האמיתית של האירוע נובעת מהתנאים היחודיים שנדרשים כדי לקיימו ומתגלמת בסיסמה החקוקה בסעיף הלו"ז של אתר התחרות The bay calls the day. כדי לקיים את התחרות היוקרתית הזאת, מפרץ וואימה חייב לספק את התנאים המושלמים: גלים של 20 פוט לפי מידת הוואי (40  פוט רגיל=15 מטר לפחות) והסטים חייבים להיות עיקביים. החוקים כל כך נוקשים שאפילו הסוול שנכנס ביום חמישי האחרון (20 לינואר 2011) לא עמד בסטנדרט של המארגנים והאירוע נדחה.

{youtube}iFCOCAKlHgc{/youtube}

הארי שורץ' גלש לראשונה בוואימייה ב-1958 ומאז התבסס המוניטין של המפרץ כאחד מהגלים החשובים בעולם והיעד האולטימטיבי לגלישת גלי ענק. אולם למפרץ וואימה יש חולשה רצינית והיא זו שעושה את התחרות הזאת לכל כך יוקרתית. התחרות לא מתקיימת כל שנה מפני שקשה לקבל גלים גדולים מספיק, רציפים מספיק, במשך יום שלם כדי לקיים את התחרות. וואימה, כמו אתרי גלים גדולים אחרים דורש סוול מדויק כדי לעבוד כמו שצריך והריפים העמוקים של ספוטים סמוכים כמו סאנסט ולוג קאבינס "גונבים" גלים מהתעלה העמוקה שמקיפה את וואימה, הרבה פעמים גלי ענק יופיעו במקומות אחרים בחוף הצפוני ויפספסו את וואימה. ההפכפכות הזאת של המפרץ הופכת את הספוט הזה לכל כך קשה לחיזוי ולאורך תקופת ההמתנה הארוכה המוזמנים עומדים בכוננות להגיע למפרץ מיד כשהתחזית נראית טוב.

אדי איקאו נולד ב-1946 במאואי והחל לגלוש בגיל 11. מאוחר יותר עבר עם משפחתו לאואהו  האי המרכזי של הוואי. איקאו הופיע בחוף הצפוני של אוהאו בתחילת שנות ה-60 ובמהרה ביסס את מעמדו בקהילה הקטנה והנועזת של גולשי גלים גדולים ששלטו ברצועת החוף שבין סאנסט לוואימה. בשנת 66 החל איקאו לפתח מערכת יחסים עם חוף וואימה שתהפוך לאגדית. כצאצא ישיר של קאהונה נוי האוואהאוואה, כהן דת הוואי שהיה המגן של מפרץ וואימה במאה ה–19, המשיך אדי את המסורת המשפחתית והפך להיות המציל הרישמי הראשון של החוף הצפוני. במהלך חייו הקצרים הספיק להציל עשרות אם לא מאות אנשים מטביעה והיה גולש בגלי הענק של המפרץ שמונה שעות  ביום.

אדי איקאו - אגדות לעולם לא מתות

בשנת 78' כאשר אדי שמע ש“אגודת המסע הפולינזי" אירגנה הפלגה בעקבות שורשיהם של אנשי הואיי באיים הפולינזיים הוא קפץ על ההזדמנות. המסע ישחזר את נתיב ההפלגה של הפולינזים העתיקים מהוואי חזרה לטהיטי, אי המקור של הפולינזים שהיגרו להוואי, 2,400 קילומטר דרומית להנולולו. המסע נערך בספינה פולינזית מקורית, קאנו בעלת גוף כפול בשם Hokule'a.בערב ה-16 במרץ 1978 ה-Hokule'a עזבה את נמל הונולולו בדרכה לטהיטי. זמן קצר לתוך ההפלגה החלה הסירה לפתח נזילה באחד הגופים שלה ובסופו של דבר תהפכה. הנוסעים אחזו בקנו שעות ארוכות ולאחר שלא נמצאו על ידי כוחות ההצלה הציע איקאו לחתור על הגלשן שלו לאי לאנאי, מרחק 14 קילומטר מזרחה. בשעה 10:30 הקפטן אישר את בקשתו. איקאו אלתר ליש מחוט ניילון והרגיע את אנשי הצוות שהוא מסוגל לבצע את המסע, זאת הייתה הפעם האחרונה שמישהו ראה את אדי איקאו. עשר שעות מאוחר יותר אנשי הצוות המותשים נמצאו על ידי משמר החופים האמריקאי, גופתו של אדי איקאו מעולם לא נמצאה. התשוקה של אדי לגלישה או באנגלית ה STOKE בצירוף עם ההקרבה העצמית שלו הפכו אותו לאגדה. ותמצית חייו נחקקה במשפט האלמותי המופיע על סטיקרים בכל רחבי האי: “Eddie would go” שמסמל עד היום בקהילת הגולשים ומחוצה לה שילוב של אומץ לב והקרבה למען הזולת.

אדי איקאו בימים טובים

התחרות על שם אדי איקאו נוסדה בשנת 1984 ונערכה לראשונה בחוף סאנסט. אחרי שנה החליטה חברת קוויקסילבר להעביר את התחרות לחוף וואימה האגדי ומיטב גולשי הגלים הגדולים של התקופה הוזמנו להוכיח את עצמם. הביצועים שבו את ליבם של אלפים. בשני העשורים שחלפו מאז, גלישת הגלים המקצוענית והגלישה על גלי ענק הגיעו לשיאים שלא ניתן היה לחלום עליהם בזמנו. טכניקות חיזוי גלים והמצאת הגלישה באמצעות אופנועי ים העלתה שמות חדשים על המפה, מקומות  כמו JAWS וגל הים הפתוח ב Cortes bank אולי עוקפים את וואימה בגודל הגלים אבל מעטים יעזו לערער על מקומו של וואימה כמבחן האמיתי. גולש אחד שחותר לתוך גלים בגבהים של 15-20 מטר משקף כנראה את השיא של היכולת האנושית בימינו אבל השיא הזה לא מושג בקלות. רק הטובים שבטובים מסוגלים לחתור בוואימה ביום ענק, וכשהתחרות מתקיימת, היכולת הזאת נמדדת מול עיני העולם כולו ומול רוחו של אדי איקאו האגדי.

{youtube}j_TDyGF1oKU{/youtube}

בכל שנה מספר מועט של גולשים זוכה לקבל הזמנה לתחרות בהוואי. לרוב מדובר בזקני ונבחרי החוף הצפוני יחד עם מיטב גולשי הגלים הגבוהים בעולם. השנה יופיעו בתחרות רודפי גלי הענק גרג לונג וריף מקינטוש, אגדות כמו טום קרול וסאני גרסיה, ברוס איירונס ואלוף העולם קלי סלייטר. אבל את הכבוד האמיתי יקבלו ותיקי החוף הצפוני, אנשים כמו קאלה אלכסנדר, ילד עני שנולד בוואימה, עזב את בית הספר והפך לאחד מעמודי התווך של קהילת הגלישה במפרץ. אם וכאשר תתקיים התחרות אתם יכולים לצפות לאירוע מרגש, שונה מאד מהתחרותיות של הסבב המקצועני. עם קריטריונים נוקשים לגלי ענק וגולשים אגדיים נראה הרבה מאד סשנים של גלישה בצורה הטהורה ביותר, האדם מול ההר. גולשים לזכר אגדה שהייתה באמת.

{youtube}V7p3Z3slQcA {/youtube}

לצפייה בתחרות בשידור חי

מי שרוצה להעמיק את הידע שלו על מפרץ וואימה מוזמן לקרוא על אופן הפעולה של המפרץ

Share