November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

חוקי העלאת גלשנים לרכבת

אלו ההנחיות של רכבת ישראל בנוגע להעלאת גלשנים לרכבת: ניתן להעלות גלשני גלים (בלבד) לרכבת, תחת התנאים הבאים: 1- בימים…
November 21, 2013
NewZ מערכת ISM

אתר הגלישה הציוני ורכבת ישראל מציגים:

גלשנים ברכבת! אחרי כמעט שנה של עבודה קשה החלום הופך למציאות ורכבת ישראל פותחת את שעריה לגולשי הגלים! החורף שעבר היה…
August 28, 2013
Lowers
NewZ מערכת ISM

כמה אתם מוכנים לשלם בשביל להגשים חלום?

אם החלום שלכם הוא לגלוש על אחד הגלים הטובים בעולם עם רוב מצ'אדו לעיניהם של עשרות אלפי צופים בכל העולם אתם יכולים להפוך…

איך לבחור גלשן??? למתחילים

בעת בחירת גלשן, ישנם מספר נתונים שצריכים לקחת בחשבון: גובה, משקל ורמת היכולת שלך . הגלשן הטוב ביותר למתחילים הינו הגלשן הרחב ביותר והעבה ביותר. גלשן זה ייתן לך ציפה טובה במים, יציבות ואת היכולת לתפוס גל לפני שהוא נשבר, כך תוכל לתפוס גלים ולמוד על הגלשן במהירות וזאת ללא ידע מקדים – כך תוכל לרכוש את הניסיון בתפיסת גלים, לפתח יציבות ולעצב את ה"סטייל" שלך. רוב בתי הספר לגלישה משתמשים בגלשנים עבים וגדולים (longboard, funboard ) שעשויים מפלסטיק או איפוקסי ומקלים בצורה משמעותית על הגולש המתחיל ובכך עוזרים לפתח את הטכניקה ואת הסגנון.

החלטנו לקנות גלשן, מה עכשיו??
הגלשן בנוי ממספר אלמנטים חשובים שעלינו לבחון לפני הקניה:
רוחב – רוחב הגלשן המומלץ הינו 18-22 אינץ'.
גובה – גובה גלשן המומלץ הינו בערך חצי ראש יותר מהגבוה שלכם (בערך 10-15 ס"מ) למרות שחשוב להבין שככל שמימדי הגוף שלכם גדולים יותר ומשקלכם גדול יותר מומלץ שהגלשן יהיה גבוה יותר ו/או רחב יותר וזאת בכדי שהוא יוכל להציף אתכם בקלות וללא קושי.
עובי – עובי הגלשן המומלץ לגולש המתחיל נע בין 2-3 אינץ'
סוג הגלשן – ישנם הרבה סיוגים של גלשנים בעולם אולם בכתבה זו נביא לפניכם את הגלשנים המתאימים לגולש המתחיל:

  • לונג בורד – הגלשן קלאסי שישמש את גולשי הגלים הראשונים בהוואי – גובה: 2.5-3.5 מטר. מתאים לכל סוגי הים, ומאפשר לתפוס גם את הגל הנמוך ביותר מומלץ לגולשים מתחילים בעלי מימדים גדולים.
  • פאן בורד – גובה: 2-2.5 מטר בגל חרטום עגול (דומה מאוד לגלשן הלונג בורד אך קטן יותר במימדיו). גלשן זה הינו הגלשן האידיאלי לגולשים המתחילים נותן בטחון ויציבות בגלישה.
  • שורט בורד – הגלשן הנפוץ ביותר בארץ – גובה: 2 מטר ומטה (ישנם דגמים גבוהים יותר לגלים גבוהים). גלשן זה מקנה יכולת תמרון גבוהה יותר בזמן הגלישה אך מאט את קצב הלימוד לגולשים המתחילים.

סוגי גלשנים

סוג הזנב של הגלשן – בכתבה זו לא נפרט על כל סוגי הזנבות הקיימים בגלשנים אך נמליץ על זנב רחב (סקוואש – squash ) הנפוץ בארץ.

 

זנבות של גלשנים


חרבות – מומלץ גלשן בעל 3 חרבות (לא נפרט בכתבה זו על סוגי החרבות).
** מידות הגלשנים נמדדות בפיט ואינץ', ולא במידות שאנו רגילים אליהם מטר וסנטימטר.
** כל המידות כתובות על גב הגלשן (החלק התחתון) בדרך כלל ליד חתימת השייפר


טוב אז החלטנו להתחיל לגלוש ראינו קצת סרטים במחשב והחלטנו ללכת על זה, מה עכשיו?
עכשיו צריך לבחור את התקציב מכיוון שקניית גלשן הוא עסק שיכול להיות לא זול.

מחירם של גלשנים חדשים נע בין 2000 – 3500 ₪ ולפעמים קצת יותר. היתרון בגלשנים אלו הוא שאפשר ללכת למפעל ולהתאים את הגלשן שלך ב"מיוחד" לפי הצרכים שלך (גובה מדיוק, רוחב, סוג ואפילו צבע או ציור). ללא כאבי ראש.

  • 800 – 1500 ₪ - ניתן למצוא גלשנים במצב טוב מיד שניה. גלשנים אלו ניתנים לקניה גם במפעלי הגלשנים וגם ברוב חנויות הגלישה למרות שאם בחרת בסוג התקציב הנ"ל אנו ממליצים לחפש באינטרנט (יד 2, פורומים של אתרי גלישה ואפילו אצלנו בפורום) מכיוון שהגלשן יכול להיות זול יותר (אין גורם שלישי שלוקח כסף על מכירת הגלשן). לגולשים שיש את התקציב הנ"ל ורוצים פחות כאב ראש.
  • עד 800 ₪ - מדובר בגלשנים ישנים יותר או ש"עברו הרבה"  במהלך חייהם (כל מיני שבירות ופציעות למיניהם). גלשנים אלו הינם מומלצים לגלשן ראשון בגלל שכשתשתפרו תרצו להחליף את הגלשן לגלשן שיביא אתכם לרמת ביצועים טובה יותר ולהמשך ההשתפרות. חשוך לומר שגלשנים אלו מצריכים טיפול טוב יותר ושמירה ועלולים להיפגע ולהיפצע יותר בקלות.

**כאשר אתם בחנות גלישה או מפעל גלשנים – אל תתביישו להתייעץ עם המוכרים, הם יכולים לעזור לכם ולתת לכם כיוון על הגלשן הטוב לכם, ואולי להרוויח כמה טיפים בדרך.
טיפ לקונים גלשן מיד שניה
לפני שאתר קונה יש לשים לב היטב למצב הגלשן, להסתכל עליו באור חזק ולעבור עליו עם היד ולחפש חורים, פגמים, פציעות וכו'. גלשן פצוע יכול להוביל אתכם לבזבוז של הרבה כסף על תיקונים (כך שאולי חסכתם בקניית הגלשן אך אח"כ תצטרכו לשקיע כפול בתיקונים). יש לשים לב למדבקות שהודבקו על הגלשן ועל צביעות חיצוניות שנעשו לגלשן – תתפלאו אבל לפעמים אלו נועדו "לכסות" על פציעות ושבירות.

אביזרים חיוניים
טוב אז גלשן כבר יש, מה עכשיו?
שעווה – השעווה מיועדת למריחה על בטן הגלשן כדי למנוע החלקה. אל תתביישו למרוח – ככל שתהיה יותר שעווה כך הגלשן יהיה פחות חלק. ישנם מספר סוגים של שעווה: שעוות חורף – מיועדת לטמפרטורה בהם המים קרים יותר. שעוות קיץ – מיועד לטמפרטורת מים חמים יותר. שעוות חורף נמסה במים חמים, שעוות קיץ מתקשה במים קרים התוצאה – הגלשן הופך להיות חלק יותר. מחיר 5 – 30 ₪.
שעוות גלשניםSEX WAX
ליש – רצועה המחברת בין הגלשן לרגל שלכם. חשוב מאוד שהליש יהיה חזק עם מנגנון סיבוב (כך נמנעת היווצרות קשרים וסיבוכים בליש). הליש מונע מהגלשן לברוח לכם בזמן הנפילה (כך שלו תצטרכו לרדוף אחריו) ושומר על הגולשים בסביבתכם (שהגלשן לא יעוף עליהם) לכן לא מומלץ לחסוך בעלויות הליש, הוא ילווה אתכם תקופה ארוכה מאוד אם תשמרו עליו. יש לנקות אותו במים מתוקים לאחר הגלישה. מחיר: 100 – 250 ₪ תלוי בסוג ובחברה המייצרת.
ליש
אסטרודק – מדבקת גומי עבה שמיודעת להדבקה באזור שבו עומדת הרגל האחורית. מדבקה זו מיועדת כדי למנוע החלקה של הרגל האחורית בעת ביצוע פניות חדות ותרגילים. לא מומלץ לגלשן ראשון אם כי הוא אינו מפריע (במידה וקניתם גלשן וקיבלתם איתו אסטרודק). מחיר 100 – 350 ₪.

astrodek.jpg


אם התחלתם לגלוש בחודשי הקיץ החמים – מומלץ לקנות חולצת לייקרה אשר תשמור עליכם מהשמש במקום מריחה של מקדם הגנה מפני השמש. מחיר 80 – 200 ₪.
בחודשי החורף הטמפרטורה של המים קרה יותר ולכן מומלץ לגלוש עם חליפת גלישה ששומרת על חום הגום ומאפשרת גלישה למשך זמן ארוך יותר מבלי להפגע. ישנם סוגים רבים של חליפות (חצי חליפה- חלק עליון בלבד, חליפה קצרה, חליפה ארוכה ועוד), ישנם גם סוגים של עובי של החליפה (ככל שהחליפה עבה יותר היא שומרת על חום הגוף טוב יותר אך מכבידה גל החתירה והגלישה). בנושא זה נרחיב בכתבות בהמשך. מחירים 150 – 2500 ₪, ניתן לרכוש חליפות יד שניה במחירים נמוכים יותר.
אז זהו, כל הציוד ישנו וכל מה שצריך עכשיו הוא לבחור את החוף, לבדוק אצלנו באתר מה מצב הים ואם יש גלים, לכבד את המקומיים ואת חבריך הגולשים וליהנות !

זכור!!
הגלישה אינה ספורט קל אך כאשר אתה מצליח זה הופך להיות חלק מתרבות חיים וזה שווה כל רגע, אז לא להתייאש ולזכור שצוות האתר עומד לרשותכם בגל שאלה ולכל בעיה.

 

Share